Рак підшлункової залози

Рак підшлункової залози (РПЗ) посідає десяте місце в списку найбільш поширених пухлинних захворювань і є причиною 5% смертей, викликаних раком. За останніми даними, на РПЗ в світі щорічного захворюють 170–190 тисяч осіб. Серед причин смертей онкологічних хворих РПЗ знаходиться на 5-му місці в світі, на 4-му – у США й на 8-му – в Європі, де він забирає життя 4,1% онкохворих чоловіків і 4,8% жінок.
В Україні у 2015 році зареєстровано 4399 нових випадків РПЗ (6,7 на 100 тис. населення), померло 3375 (5,1 на 100 тис. населення). Ця кількість випадків не охоплює дані Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь.
Рак підшлункової залози – одна з невирішених проблем сучасної медицини, особливо це стосується населення розвинених країн. Статистичні дані свідчать про неухильне зростання захворюваності й смертності від цього захворювання.
З одного боку, ця солідна пухлина відрізняється низькою чутливістю до хіміопроменевого лікування, з іншого – топографо-анатомічні особливості підшлункової залози, схильність до мультицентричного росту й віддаленого метастазування зумовлюють поширеність пухлинного процесу вже на ранніх стадіях, при відносно невеликих розмірах пухлини. Крім того, тривалий прихований перебіг захворювання, неспецифічні клінічні прояви, схожі з клінікою хронічного панкреатиту, обмежені можливості морфологічної верифікації в більшості випадків є причинами пізньої діагностики. За даними спеціальної літератури, у 40% хворих до моменту встановлення діагнозу вже мають місцево розповсюджений РПЗ, і лише менше ніж у 20% випадків він обмежений капсулою підшлункової залози. Ранні форми РПЗ (Т1а – менше 2 см і Т1b – 2–4 см в діаметрі) діагностуються всього у 3,8% випадків.
Протокова аденокарцинома ПЗ входить в десятку найбільш частих причин смерті від онкологічних захворювань у країнах Західної Європи і Америки: 40 тис. померлих на рік у Європі, 30 тис. – у США. Зростання захворюваності на рак ПЗ спостерігається у всіх країнах, де має місце так званий «західний тип» життя й відзначають високу середню тривалість життя населення. Чоловіки захворюють на рак підшлункової залози в середньому в 1,5–2 рази частіше ніж жінки.
Не можна не відзначити, що за останні 50 років в індустріально розвинених країнах (США, Великобританія) рівень захворюваності виріс більш ніж утричі й досяг 8–9 на 100 000 населення. У 2002 році РПЗ був причиною смерті 29 700 пацієнтів у США.

Додаткові матеріали по темі:

Відео “Рак підшлункової залози”:

Тестування:

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
*
Генерація паролю